A PÍSAL SOM TO UŽ NA ZAČIATKU ROKA...

21.09.2022

Vo svojich blogoch v apríli (https://www.nehnutelnostinamax.sk/l/kratka-a-nie-prilis-optimisticka-sprava-z-financneho-sektora/) a v júli (https://www.nehnutelnostinamax.sk/l/stav-na-trhu-jul-2022/) som celkom jasne popísal zhoršujúcu sa situáciu na trhu nehnuteľností v oblasti Nové Mesto nad Váhom.

Žiaľ, na konci septembra nemám pre predávajúcich žiadne lepšie správy.

Trh v našej oblasti sa premenil z trhu predávajúcich na trh kupujúcich. Prečo sa tak stalo?

V prvom rade sú v tom ekonomické podmienky - banky opakovane zvýšili úrokové sadzby na hypotekárnych úveroch, čo má za následok, že čoraz menej ľudí vzhľadom k svojim príjmom dosiahne na dostatočný objem financií. A úroky pôjdu ešte vyššie...

Ďalším aspektom, ktorý situáciu zhoršuje, je inflácia. Tá zasiahla peňaženky potenciálnych záujemcov o kúpu nehnuteľností, keď čoraz viac svojich financií musia vkladať do nákupu bežných životných potrieb (potraviny, energie, PHM,...).

Trh nepraje ani predajom pozemkov alebo rozostavaných stavieb - zvýšenie cien stavebných materiálov vplýva na záujem o kúpu negatívne.

Väčšina predávajúcich navyše zareagovala nesprávne - namiesto zatraktívnenia svojich ponúk lepšou prezentáciou, alebo zreálnením ceny, svoje ponuky posunula cenovo smerom nahor - čo ešte znížilo dopyt, keďže aj doterajšie ponukové ceny boli často premrštené. Stavať obchodnú stratégiu na navýšení prvotnej ponukovej ceny a jej následnom znižovaní, to dnes už jednoducho nefunguje, resp. smeruje to k predaju za dlhší čas a za nižšiu cenu.

Ďalším negatívnym vplyvom je vojnový konflikt na Ukrajine.

Ako sa so súčasnou situáciou vyrovnať, pokiaľ chcete, či dokonca potrebujete predať svoju nehnuteľnosť?

Pri predaji je dnes omnoho dôležitejšie mať správne nastavenú predajnú cenu a maximálne profesionálne spracovanú ponuku. Treba si uvedomiť, akého konkrétneho kupujúceho chcete osloviť, a tomu prispôsobiť cielenú inzerciu.

Na význame stúpajú kontakty z predošlých obchodov a znalosť miestneho trhu nehnuteľností.

V neposlednom rade, aj pri nákupe nehnuteľnosti je dobré poradiť sa s niekým, kto má potrebný prehľad, skúsenosti na miestnom realitnom trhu. Omnoho väčší význam nadobúda kvalitný finančný poradca.

Pre zaujímavosť pozrime sa na to, ako finančne zabezpečení musia byť dnes kupujúci, pokiaľ si chcú kúpiť nehnuteľnosť:

Pokiaľ si chce rodina s 1 dieťaťom kúpiť byt za 125.000,- € a výška hypotéky bude 80%, zvyšných 20% kúpnej ceny majú nasporených, tak by mali mať príjem cca 1.400,- €. Pokiaľ aj zvyšných 20% chcú z iných zdrojov (napr. PSS), ich príjem by mal byť cca 1.600,- €.

Pri rodine s 2 deťmi sa táto suma zvýši na cca 1.510,- € / 1.710,- € .

Pri byte/dome za 187.500,- €, výške hypotéky 150.000,- €, pri rodine 2+1 ide o sumy cca 1.850,- € / 2.150,- € , pri rodine 2+2 o sumy cca 1.960,- € / 2.260,- €.

No a pri nehnuteľnosti s kúpnou cenou 250.000,- €, pri rodine 2+1, sú to sumy cca 2.300,- € / 2.700,- €, pri rodine 2+2 sumy 2.410,- € / 2.810,- €.

(ide o orientačné čisté príjmy, pri súčasných úrokoch na hypoúver so splatnosťou 30 rokov)

Tu si môžete pozrieť priemerné hrubé mzdy pre okres Nové Mesto nad Váhom: https://www.platy.sk/partner/region/nove-mesto-nad-vahom

Čo z toho vyplýva? Výrazne sa zmenšil počet potenciálnych kupujúcich, ktorí dosiahnu na súčasné ceny nehnuteľností v okrese Nové Mesto nad Váhom.

Chystáte sa predať svoju nehnuteľnosť? Už predávate, ale predaj sa nehýbe?

Čas, kedy sa nehnuteľnosti "predávali samé" sú preč. Predajné ceny sú za vrcholom, predajný čas hrá teraz proti predávajúcim. Kto predá skôr, predá lepšie.

Využite TERAZ naše služby, pridaná hodnota našich služieb pre predávajúcich je teraz, s tlakom na znižovanie predajných cien, výrazne vyššia ako za "dobrých čias" pre predávajúcich!

RE/MAX je už piaty rok za sebou najdôveryhodnejšou značkou medzi realitnými kanceláriami.

Ani my Vašu dôveru nesklameme.

RE/MAX je globálna spoločnosť, ale so silným zastúpením v regiónoch. My sa špecializujeme najmä na okres Nové Mesto nad Váhom, Piešťany.

Sme jednými z Vás, poznáme náš kraj, ľudí, nehnuteľnosti a trh s nimi.

Zvoľte si RE/MAX NaMax!

Miroslav Švehla, majiteľ kancelárie