Stav na trhu - júl 2022

12.07.2022

Stav na trhu nehnuteľností v polovici júla, oblasť Nové Mesto nad Váhom.

Na konci apríla som avizoval zhoršenie, žiaľ naplnilo sa to.

Hypotéky - úrokové sadzby naďalej stúpajú, čoraz menej ľudí dosiahne na potrebné financovanie vzhľadom na svoje príjmy. Svoje zohráva aj úroveň reálnych predajných cien, ktoré sa držia stále vysoko. 

Dobrá správa pre kupujúcich - reálne predajné ceny nestúpajú. Zlá správa - bankám schvaľovanie trvá extrémne dlho, často úver schvália s podmienkami odlišnými ako v deň, keď ste žiadosť o hypotéku podali.

Dopyt - tam, kde by ešte pred nedávnom stálo o obhliadku 10-15 záujemcov, je ich teraz 3-5. Kúpiť sa možno rozhodne jeden. A aj tomu musela predchádzať naozaj profesionálna prezentácia nehnuteľnosti, intenzívna cielená inzercia. K aukciám za vyššie ceny už prichádza málokedy. Odporúčanie - kto chce predať, nech ide do toho TERAZ!

Ponuka - celkový pokles ponúk, mnohé z nich už sú po znížení ponukovej ceny. Aj to naznačuje nereálnosť niektorých ponúk a samozrejme nižší dopyt. Odporúčanie - kľudne nám zavolajte, urobíme s Vami obhliadku nehnuteľnosti a odporučíme kupovať/nekupovať/rokovať o cene.

Predpoklad vývoja - úrokové sadzby budú naďalej stúpať, ponuky za prestrelené ceny budú musieť byť prehodnocované. Trh sa pomaly mení na trh kupujúcich, predávajúci budú mať slabšiu pozíciu. Zosilnie, tlak na potrebu prezentácie nehnuteľnosti, predajný proces bude trvať dlhšie.

Univerzálne odporúčanie - poraďte sa s kvalifikovanými odborníkmi, či už idete kupovať, alebo predávať. U nás je dobrá rada zdarma!

Ak potrebujete vybaviť hypotéku, neváhajte nás kontaktovať. Stačí vyplniť jednoduchý formulár a naša finančná poradkyňa sa Vám ozve v čo najkratšom čase: https://rem.ax/NAJhypoteka

Miroslav Švehla, majiteľ RK RE/MAX NaMax