Krátka a nie príliš optimistická správa z finančného sektora

27.04.2022

Určite ste už mnohí postrehli, že banky začali pomaly ale isto zdvíhať úroky na hypotekárnych úveroch, niektoré z nich už opakovane.

A určite ešte nepovedali posledné slovo!

Čo to v praxi znamená pre ľudí, ktorí si potrebujú zabezpečiť hypotéku?

V prvom rade, zvyšuje sa mesačná splátka úveru, prípadne sa predlžuje dĺžka splatnosti. Zvýšenie mesačnej splátky zároveň znamená, že klient často dosiahne (vzhľadom k svojmu príjmu) na nižšiu celkovú výšku hypotéky. V niektorých prípadoch, aj vzhľadom k lokalite nehnuteľnosti, banky tiež znižujú maximálnu výšku hypotéky z hodnoty nehnuteľnosti (napríklad na 70%). Pozor, niektoré banky menia úroky na hypoúveroch aj zo dňa na deň. Informujte sa, či Vaša žiadosť o úver bude posudzovaná s úrokovou mierou ku dňu žiadosti, alebo ku dňu jej schválenia!

Čo to znamená pre trh s nehnuteľnosťami?

Zníži sa množstvo potenciálnych kupujúcich na nehnuteľnosť, ktorú chcete predať. V tomto momente to ešte neznamená tlak na znižovanie reálnych predajných cien. Znamená to však tlak na kvalitu prezentácie predávaných nehnuteľností, obchodné zručnosti, znalosť procesov pri predaji, odborné znalosti, komunikačné schopnosti. Znamená to tiež nutnosť omnoho viac investovať do inzercie, najmä do tej cielenej na sociálnych sieťach. Výhodu majú určite tí, ktorí disponujú veľkou databázou kontaktov na potenciálnych kupujúcich.

Aké sú naše odporúčania?

Pre predávajúcich: prehodnoťte úroveň svojej inzercie, kvalitu a počet fotografií, pridajte videoobhliadku, 3D obhliadku, pôdorys, spravte detailný popis nehnuteľnosti, urobte si SWOT analýzu a na jej základe si zadefinujte cieľovú skupinu pre Vašu cielenú inzerciu. Následne do cielenej inzercie investujte. Pokiaľ rozmýšľate nad predajom, či do toho vstúpiť teraz, alebo ešte čakať, tak odporúčam, urobte to TERAZ. Zhodnoťte svoje schopnosti, zvážte náročnosť a pokiaľ si nie ste 100% istý, vyhľadajte radšej kvalitného makléra, realitnú kanceláriu a využite ich služby. Vyberte si jedného, ktorý Vašu nehnuteľnosť predá. Pýtajte sa, akým spôsobom pracuje, aké má skúsenosti s predajom nehnuteľností ako je tá Vaša, ako bude prebiehať predajný proces, pýtajte sa na zmluvu o spolupráci. Určite tí najlepší nebudú najlacnejší, ale každopádne bude predaj cez nich rýchlejší, bezpečnejší, a nakoniec Vám ostane viac peňazí, ako keby ste to predávali sami, napriek jeho provízii.

Pre kupujúcich: pokiaľ chcete kupovať a nemáte stále nájdenú nehnuteľnosť, informujte sa, či si viete vybaviť v banke úver s tým, že nehnuteľnosť z neho budete kupovať do pol roka (napríklad). Nie všetky banky to robia, ale podľa informácie k dnešnému dňu, stále taká možnosť existuje. Zaistíte si tak terajšie úrokové sadzby (predpokladáme ich rast). Ďalšou možnosťou je zaťažiť hypotékou Vašu súčasnú nehnuteľnosť a keď nájdete takú, ktorú chcete kúpiť, zaplatíte za ňu financiami na Vašom účte. Následne môžete ťarchu previesť na svoju novú nehnuteľnosť (za poplatok). Pokiaľ chcete novú nehnuteľnosť kúpiť a zároveň inú svoju predať, je to možné, v tom prípade ale odporúčame určite obrátiť sa na realitnú kanceláriu, ktorá Vám dokáže takýto predaj spojený s kúpou zabezpečiť. Chce to veľké skúsenosti a prax v práci so zmluvami.

Či už sa chcete poradiť o kúpe, predaji, či financovaní, kedykoľvek nás kontaktujte.

Vychádza Vám hypotéka? Zadajte pár základných údajov na tomto linku https://rem.ax/NAJhypoteka a naša finančná poradkyňa sa Vám obratom ozve. Hypotekárne poradenstvo je ZDARMA.

Miroslav Švehla, 0908 513 793, miroslav.svehla@re-max.sk