Sitácia na trhu Nové Mesto nad Váhom, koniec roka 2021

28.01.2022

A opäť sa rok s rokom stretol...

Každý rok dávame s kolegami dokopy čísla, ktoré inde nenájdete. Nie, nie sú to žiadne ponukové ceny z realitných portálov, či inzercie na bazoši.

Sú to jasné a prehľadné dáta z realizovaných zákaziek v našej kancelárii a v ostatných kanceláriách RE/MAX Slovensko. Dáta z vyše 40 kancelárií po celom Slovensku, od vyše 250 maklérov, ktorí sa klientom, predaju a nákupu venujú dennodenne.

Aj preto vieme posúdiť, aké sú regionálne rozdiely, aj preto vieme s veľkou presnosťou odhadnúť, za akú cenu sa tá ktorá nehnuteľnosť predá.

Za obzvlášť dôležité považujem vedieť dôkladne analyzovať ceny na časti trhu, na ktorom prevažne pôsobíme ako realitná kancelária.

Ceny bytov: v Novom Meste nad Váhom v priebehu roka vzrástli približne o 12%, na úrovni z konca roka 2021 sa však záujem o byty na sekundárnom trhu výrazne znižuje - ceny narazili na mzdové úrovne v našej oblasti, pri súčasných mzdách, hypotéky na úrovni 80% hodnoty nehnuteľnosti jednoducho nevyjdú, nehovoriac o potrebe niektorých klientov dofinancovať spotrebným úverom. Nie, nie je to tak, že by sa tie byty nepredali, iba počet záujemcov, pre ktorých sú ceny finančne únosné, poklesol. Znížil sa tak aj potenciál na predaj nehnuteľnosti s navýšením ponukovej ceny aukciou.

Priemerná realizačná cena bytov v Novom Meste nad Váhom na konci roka 2021 sa pohybuje na úrovni takmer 1.400,- € za meter štvorcový. Pri správne nastavenej cene sa byt rezervoval približne do 14 dní od zverejnenia ponuky. Dovolím si zdôrazniť, že sa jedná o priemernú cenu, pri nadštandardných bytoch sa môže cena individuálne zvýšiť!

Ceny domov: vplyvom nárastu cien stavebných materiálov sa uvoľnil priestor pre rast aj u starších domov, kde sme začali prepočítavať vyššie koeficienty, celkovo to v priemere robí približne 15% na ceny zo začiatku roka 2021. Veľmi citlivo však treba pristupovať k stavu nehnuteľnosti a výrazne aj k lokalite. Pre predaj nie je nič horšie, ako dlhý čas inzerovania s postupným znižovaním ceny.

Práve pri takýchto predajoch, keď majiteľ trval na predaji s vyššou ponukovou cenou na začiatku, predaj trval v priemere 225 dní a nakoniec sa predaj realizoval na úrovni nami navrhovaných cien. U predajov s nami nastavenou cenou bola dĺžka procesu od zverejnenia ponuky do rezervovania domu v priemere 53 dní, pričom u dvoch nehnuteľností sa konala aukcia s miernym navýšením ceny, a u dvoch domov sa cena veľmi mierne znížila. Ako funguje aukcia a ako navrhujeme predajné stratégie si môžete prečítať v samostatných blogoch.

Pozemky: naďalej pretrvával záujem najmä o pozemky, kde sa dá realizovať výstavba. Takýchto pozemkov je nedostatok, ale aj tu si budúci stavitelia veľmi dôkladne prepočítavajú, či ceny za pozemok následne nepredražia nehnuteľnosť.

V obciach okresu Nové Mesto nad Váhom sa pozemky v dotyku s prístupovou cestou, v dosahu prípojných bodov sietí, realizovali v priemere 30 - 35,- € za meter štvorcový, ale výnimočne išlo aj o ceny 45, či dokonca 65,- €. Vyššie ceny pozemkov však následne vedú k výstavbe domov na čoraz menších pozemkoch, čo nie je práve to, čo ľudia hľadajúci bývanie v menších obciach vyhľadávajú.

Porovnanie investície do pozemku a novostavby s investíciou do opravy staršej nehnuteľnosti na "okresnom vidieku" prinesiem v samostatnom blogu. Čo sa týka pozemkov v okresnom meste, ich reálne predaje sa hodnotia ťažko, keďže často sú naviazané na predaj (budúcej) novostavby. Veľké rozdiely sú aj v závislosti od lokality, či vzdialenosti prípojných bodov inžinierskych sietí. Pri nezasieťovaných pozemkoch na výstavbu sa ceny pohybujú na úrovni 80 - 100,- € za meter štvorcový, zasieťované, resp. v tesnom dotyku sietí sú pod úrovňou 150,- €.

Zaujíma Vás analýza pre nehnuteľnosť, ktorú by ste chceli predať?

Kontaktujte ma e-mailom alebo telefonicky: miroslav.svehla@re-max.sk , 0908 513 793