PROBLÉMY SO SPLÁTKAMI?

30.11.2023

PROBLÉM SO SPLÁTKAMI HYPOTÉKY?

V dnešných časoch sa stále častejšie môže stať, že sa človek dostane do problémov so splácaním hypotéky, alebo iného finančného produktu, ktorým ste si kúpu nehnuteľnosti zabezpečili.

Ako si v takom prípade poradiť, aké je riešenie?

V prvom rade treba posúdiť, či ide o problém krátkodobý, alebo zhoršená situácia bude trvať dlhšie obdobie.

Najdôležitejšia rada znie: začnite riešiť situáciu ihneď!

V závislosti od hĺbky a dĺžky predpokladaných problémov, existuje viac riešení.

Prehodnotenie hypotéky

Na toto riešenie by mohli mať dosah tí, ktorí ešte nie sú v omeškaní platieb, prípadne ich problémy sú krátkodobého charakteru. Požiadajte o refinancovanie hypotéky, pokiaľ to zmluva umožňuje, prípadne požiadajte o mimoriadne pozastavenie splácania úveru na krátke obdobie. Odporúčame spojiť sa s kvalitným finančným poradcom, ktorý má prehľad o možnostiach v jednotlivých bankách. Otvorene sa s ním poraďte, vysvetlite mu svoju situáciu aj to, ako potrebujete svoju situáciu riešiť.

Predaj nehnuteľnosti s následnou kúpou lacnejšej

Áno, aj takáto možnosť existuje. Naozaj však neodporúčame riešiť takúto situáciu vlastnými silami. Súbežný predaj a nákup nehnuteľnosti si vyžaduje detailnú znalosť procesov pri prevode nehnuteľností, veľkú orientáciu v zmluvných dokumentoch (rezervačné zmluvy, zmluvy o budúcej zmluve, kúpne zmluvy,...), zorganizovanie časových následností v takomto procese. Ak sa rozhodnete pre toto riešenie, nájdite si čas na vyhľadanie skutočne profesionálneho realitného makléra, realitnej kancelárie.

Predaj nehnuteľnosti a odchod do nájmu

Najmä ak očakávate dlhodobejšie problémy, ktoré môžu prerásť do neriešiteľnej situácie, existuje aj možnosť svoju nehnuteľnosť predať a nájsť si prenájom. V závislosti od nadobúdacej ceny, času nadobudnutia, dĺžky splácania hypoúveru, Vám môže vzniknúť aj rezerva na následné riešenie situácie s bývaním. Tento krok urobte určite skôr, ako Vám vzniknú komplikácie, ako napríklad exekúcia. To sťažuje, zdražuje a predlžuje čas predaja, čo v tejto situácie nie je to, čo potrebujete!

Výkup nehnuteľnosti a odchod do nájmu

Jedno z najhorších riešení, ktoré využijete v prípade, že ste v časovej tiesni. Za nehnuteľnosť dostanete určite menšiu sumu, ako pri štandardnom predaji, jediným plusom pri tejto situácii je rýchlosť, ktorou proces prebehne. Neodporúčame dostať sa až do situácie, ktorú treba riešiť týmto spôsobom.

Život prináša aj ťažké situácie, v každej zo spomenutých Vám vieme pomôcť. Neváhajte sa na nás obrátiť, už keď sťaženú situáciu len tušíte. Vždy je jednoduchšie vážnejším problémom predchádzať, ako im čeliť.

Radi Vám poskytneme profesionálnych maklérov, finančných poradcov, či odporučíme výkupcu.

Miroslav Švehla, majiteľ RK RE/MAX NaMax, +421 908 513 793