Predať teraz, alebo...?

26.04.2024

KUPOVAŤ ČI NEKUPOVAŤ NEHNUTEĽNOSŤ PRÁVE TERAZ?

Tiež sa rozhodujete, či sú pre Vás výhodnejšie súčasné nižšie ceny nehnuteľností, alebo je dôležitejšia aktuálna úroková sadzba pri hypotékach?

Poďme sa najprv pozrieť na to, ako sú na tom ceny nehnuteľností v súčasnosti.

Všeobecne, väčšiu vôľu v cenových posunoch nadol majú prirodzene nehnuteľnosti na sekundárnom trhu (už užívané nehnuteľnosti) ako tie v nových developerských projektoch, vzhľadom k tomu, že nové projekty boli stavané za zvýšených cenových hladín stavebných materiálov.

Na sekundárnom trhu sa tak reálne predajné ceny pohli nadol približne o 15, niektoré o 20% oproti maximám spred roka - dvoch.

Na druhej strane, z minimálnych úrokových sadzieb (niekde až pod 1%) sa vyšplhali sadzby hypoúverov až na úroveň priemerne medzi 4-5%, niekde dokonca aj vyššie.

Je pri rozhodovaní sa dôležitejšie pozerať na cenu nehnuteľnosti, alebo na sadzbu hypoúveru?

Ekonomický pohľad hovorí jasne: kupovať treba vtedy, keď je nehnuteľnosť najlacnejšia. Cena, za ktorú nehnuteľnosť kúpite, je vo výpočtoch nemenná veličina. Naopak, sadzba hypoúveru, ktorý si vezmete na 20/30 rokov, sa bude v budúcnosti meniť. Extrémne nízke úroky, na úrovni 1%, rovnako ako extrémne vysoké úroky, na úrovni 7+%, sú naozaj extrémne a vyjadrujú skôr veľkú nerovnováhu na trhu. V hodnotení obdobia spomínaných 20/30 rokov, počas ktorej však budete hypotéku splácať, sa dostanete na priemer úrokových sadzieb približne 3 – 3,5%.

Čo z toho vyplýva?

Pri zvažovaní kúpy nehnuteľnosti je viac významná cena, za ktorú nehnuteľnosť kupujete. Ak v období, v ktorom nehnuteľnosť kupujete, sú sadzby hypoúverov vysoké, voľte kratšiu dobu fixácie. Naopak, ak sú sadzby hypoúverov nižšie, voľte fixáciu na dlhšie obdobie.

Je samozrejmé, že s poklesom úrokových sadzieb sa opäť pohnú nahor ceny nehnuteľností.

Ak by som rozmýšľal, či kúpiť nehnuteľnosť teraz, alebo vyčkať, volil by som kúpu teraz a hypotéku by som vyberal s kratšou dobou fixácie.

Sadzby hypoúverov začnú s veľkou pravdepodobnosťou opatrne klesať, ceny nehnuteľností na sekundárnom trhu budú stagnovať až mierne stúpať, vzhľadom k počtu ponúk na trhu. Rozhodne ceny nehnuteľností nevyskočia hneď a o veľa, rovnako ako neklesnú sadzby hneď a o veľa. Ďalšie "kúrenie pod kotlom" môžeme očakávať až v horizonte niekoľkých rokov. Teraz máme obdobie, ktoré praje skôr kupujúcim.

Ak však odkladáte predaj, aby ste získali vyššiu cenu, budete musieť mať dlhšiu trpezlivosť. Dlhšiu znamená obdobie v rokoch.

V našej RK RE/MAX NaMax Vám pomôžeme či už nehnuteľnosť kupujete, alebo predávate.

Rovnako Vám na jednom mieste dokážeme ponúknuť služby financovania, pohodlne, bez obiehania bánk.

Viete o tom, že existuje aj alternatíva financovania cez Štátny fond rozvoja bývania? Podmienky na jeho získanie prekonzultujte s maklérkou so skúsenosťami v tejto oblasti Stanislava Zamcová, RSc., 0908 593 283 , alebo na https://www.maklernamax.sk/kontakt/

Zopár zaujímavých článkov nájdete na https://www.nehnutelnostinamax.sk/blog/.

Ďalšieho šikovného makléra nájdete aj na https://www.marianbielik.sk/

MiroNaMax, 0908 513 793