Oplatí sa predať nehnuteľnosť spoločnostiam, ktoré Vám ponúkajú „výkup na počkanie“?

10.02.2020

Život prináša rôzne situácie, niekedy môže človeka priviesť aj k tomu, že nutne potrebuje predať svoju nehnuteľnosť. Čím skôr. Možno niekoho v zúfalej situácii napadne predať výkupcom. Čo môže očakávať?

V čím väčšej časovej tiesni ste, tým lepšiu vyjednávaciu pozíciu výkupca má. Proces môže byť veľmi rýchly, ale výkupná cena nízka. Kupujúci totiž musí znášať náklady na prevod nehnuteľnosti, náklady spojené s jej následným predajom a samozrejme aj zisk vrátane dane ktorú odvedie. Všetko, od čoho Vás odbremení, si zaúčtuje do zníženej ceny.

Stojí Vám za to ušetrený čas? Ako dlho trvá približne predaj bytu, domu, pozemku v našej oblasti pôsobnosti?

Pri správnom nastavení predajnej ceny a správne nastavenom marketingu a propagácii, to môže byť relatívne rýchlo.

V našej RK v roku 2019 sa nehnuteľnosti dostali do stavu "rezervované" od nabratia do ponuky priemerne:

  • byty za 27 dní,
  • pozemky za 65 dní,
  • komerčné objekty za 92 dní,
  • chaty a rekreačné objekty za 101 dní,
  • rodinné domy a vily za 215 dní.

V priemeroch sú započítané všetky predané nehnuteľnosti, teda aj také, pri ktorých trvali majitelia na vyššej počiatočnej cene ponuky, ako sme navrhovali - najmä pri domoch sú očakávania majiteľov často extrémne optimistické a je najmä odrazom nereálnej ponuky v inzercii. Pri domoch so správne nastavenou cenou sa čas pohybuje na hranici 120 dní.

Zároveň by som chcel upozorniť aj na nekalé praktiky niektorých subjektov na trhu - záujem o kúpu je iba fiktívny a slúži na nábor nehnuteľnosti do ponuky. Obdobný ako lístočky do schránok typu "kúpim byt v tejto lokalite", iba trošku sofistikovanejší.

Naše odporúčanie? Preverte si, kto Vám odkúpenie ponúka, aké sú jeho skúsenosti, aké mal tržby v predošlom období, či skutočne nehnuteľnosti vykupuje,... a hlavne, zistite si, za akú sumu sa reálne dá Vaša nehnuteľnosť predať, či skutočne úspora niekoľkých dní stojí za výraznú cenovú stratu.

Radi Vám pomôžeme urobiť si reálny prehľad, za akú sumu sa dá Vaša nehnuteľnosť predať!

Profesionálni makléri našej RK sú pripravení poradiť Vám!

Zvoľte si optimálnu cestu pri predaji Vašej nehnuteľnosti!

Miroslav Švehla - konateľ, namax@re-max.sk  0908 513 793