Klamú Vás! Vieme v čom...

10.01.2023

Trh zamrzol, nepredáva sa!

Toto počúvame, čítame z každej strany. Je to však naozaj tak?

Každopádne, trh sa zmenil. Kým ešte pred rokom si podmienky diktovali predávajúci, teraz "sú na koni" kupujúci. Čo sa zmenilo?

predaj bytu, predaj domu
predaj bytu, predaj domu

Trvá stále záujem o kúpu nehnuteľností?

  • Áno, ale záujemcov o kúpu je podstatne menej.

Zmenili sa reálne predajné ceny?

  • Áno, predávajúci museli korigovať cenu smerom nadol.

O koľko približne museli cenu korigovať?

  • Reálne predajné ceny sa dostali približne na úroveň z obdobia polovice roka 2021.

O koľko sa zvýšili splátky hypotekárnych úverov?

  • Pokles cien nehnuteľností viac-menej kopíruje výšku splátky - splátky za obdobnú nehnuteľnosť sa poklesom jej predajnej ceny udržali na približne rovnakej sume. Samozrejme (a to zdôrazňujeme!) sa zvýšila celková suma, ktorú za hypotéku zaplatíte (uhradíte ako úroky).

Čo sa zmenilo v predajnom procese?

  • Omnoho väčšie sú požiadavky na kvalitu ponuky, je potrebné vykonať omnoho viac aktivít, aby bola nehnuteľnosť predaná, viac investovať do inzercie, mať nastavenú účinnú predajnú stratégiu a držať sa jej. V minulosti sa so stúpajúcimi predajnými cenami trh približoval niektorým premršteným cenám, v tomto období sa s dĺžkou času v ponuke nehnuteľnosť svojou cenou kupujúcim vzďaľuje (vysvetlím v ďalšom blogu).

V čom spočíva výhoda kupujúcich na trhu?

  • V prvom rade, stúpa počet nehnuteľností v ponuke, kupujúci majú väčší výber. V druhom rade, na trhu sú kupujúci s určitým rozpočtom na kúpu nehnuteľnosti a na klesajúcom trhu sa ceny nehnuteľností k týmto rozpočtom približujú. Isté pozdržanie kúpy im prináša kvalitnejšie nehnuteľnosti za ich rozpočtované prostriedky.

Kedy očakávať stabilizáciu trhu ?

  • Na trh pôsobí viac faktorov, ako iba sadzby hypoúverov a pohyb cien nehnuteľností. Ľudia, ktorí môžu nákup nehnuteľnosti odložiť to robia aj kvôli neistote spôsobenej vývojom inflácie a tiež neistoty s cenami energií. Osobne predpokladám ešte nárast úrokových sadzieb, ale už to nebude v takom rozsahu ako v priebehu minulého roka. Takisto sa dozvieme, koľko sa bude platiť za energie, postupne sa utlmí miera inflácie. Zároveň sa ale bude zvyšovať počet nehnuteľností v ponuke.
  • Rok 2023 na trhu nehnuteľností bude určite priať kupujúcim. Víťazmi však budú aj predávajúci, ktorí na stav trhu zareagujú čím skôr. Od začiatku decembra sme ako relatívne malá kancelária v sieti RE/MAX predali alebo rezervovali 4 nehnuteľnosti, k spokojnosti kupujúcich aj predávajúcich.

Takže áno, s dôverou v profesionalitu realitnej kancelárie sa trh hýbe!

Miroslav Švehla, majiteľ RK RE/MAX NaMax, +421 908 513 793