Keď ide o peniaze, pár rád ako neprerobiť sa určite hodí...

05.10.2018

Čo môžete urobiť pre udržanie si čo najvyššej ceny pri predaji svojej nehnuteľnosti prostredníctvom realitnej kancelárie? Keď ide o peniaze, pár rád ako neprerobiť sa určite hodí...


Vy chcete predať za čo najvyššiu cenu, on kúpiť za čo najmenšiu. To je štandardný vzorec, podľa ktorého sa správajú predávajúci a kupujúci na trhu nehnuteľností. Je to tak trochu boj a tie často vyhrávajú skúsenejší. Aj preto je výhodné mať oporu v skúsenom realitnom maklérovi, ktorý tých bojov už zvládol niekoľko.

Rada 1. : vyberte si makléra podľa referencií, či už jeho osobných, alebo realitnej kancelárie v ktorej pracuje. Nájdete ich pri profiloch maklérov na webe, na sociálnych sieťach, v internetových diskusiách. Odporúčanie: opýtajte sa ľudí vo svojom okolí, či Vám niekoho odporučia, či už podľa vlastných skúseností, alebo podľa skúseností svojich známych. Toto kritérium výberu je spoľahlivé - vyberať si makléra podľa toho za akú cenu bude Vašu nehnuteľnosť predávať, alebo podľa výšky jeho provízie, je slepá ulička. Hľadajte motivovaných maklérov, ideálne je ak sa ich odmena odvíja od reálnej predajnej ceny nehnuteľnosti - maklér nebude mať záujem tlačiť Vás do nižšej predajnej ceny.

Už keď sme pri cene... väčšina ľudí nastaví predajnú cenu mierne vyššie, ako sú možnosti trhu. Očakávajú, že pri rokovaní budú musieť cenu znižovať a preto si vytvárajú cenový priestor. Najviac chybné očakávanie je to, že aj na nehnuteľnosť s vyššou cenou sa budú ozývať záujemcovia s ponukou kúpy za nižšiu cenu. OMYL. Budú robiť niečo iné - čo, to nájdete v článku nižšie.

Rada 2. : nechajte makléra, aby Vám nastavil reálnu predajnú cenu - vygenerujete tak dostatok záujemcov v relatívne krátkom čase, či dokonca vytvoríte predpoklady na navýšenie predajnej ceny (napríklad formou aukcie). Kvalitný maklér má skúsenosti z trhu, vie za aké ceny sa naozaj predaje realizujú, dokáže oceniť Vašu nehnuteľnosť bez emotívnej väzby na ňu. Dodatočné znižovanie ceny v inzercii v konečnom dôsledku prinesie menej, ako keď nastavíte cenu hneď od začiatku správne.

Vráťme sa trochu späť v tomto článku - čo teda robia ľudia so záujmom o Vašu nehnuteľnosť, ale cena sa im zdá vysoká? Čakajú! Čím dlhšie je Vaša nehnuteľnosť v ponuke za premrštenú cenu, tým väčší tlak na Vás vzniká. Po pár mesiacoch Vám záujemca ponúkne cenu podstatne nižšiu ako tú, ktorá bola na začiatku predajného procesu reálna. Často sa stáva, že si potenciálny záujemca počká až na okamih, keď je nehnuteľnosť označená ako rezervovaná a so svojou ponukou prichádza až vtedy - vie, že klient už prikývol inému záujemcovi na istú cenu a v tej chvíli ponúkne (napríklad) o tisíc euro viac. Trh mu vygeneroval cenu a on vie, že bude kupovať výhodne. Zásah do predajného procesu je v tomto prípade veľmi rizikový a predaj môže byť zmarený. Vy totiž odmietnete dlhoočakávaného kupujúceho a špekulant je okamžite vo vyjednávacej výhode. Nie ojedinele vznikajú následné požiadavky na zníženie ceny z jeho strany...

Rada 3. : ak ste si dobre vybrali makléra, riaďte sa jeho odporúčaniami - má totiž skúsenosti aj s vyššieuvedenými špekulantmi na trhu. Zmarenie predaja v tomto štádiu môže znamenať pre predaj Vašej nehnuteľnosti nenapraviteľné škody.

Dobré dohody robia dobré obchody. Vždy podpíšte s maklérom alebo realitnou kanceláriou sprostredkovateľskú zmluvu. Vyhnete sa neskorším problémom. Jedným zo znakov kvalitného makléra či realitnej kancelárie je aj
to, že pracujú výhradne na základe sprostredkovateľskej zmluvy, ktorá upravuje podmienky spolupráce. Maklér Vám ju pred podpisom dá k nahliadnutiu, vysvetlí jednotlivé body.

Rada 4. : dobrá zmluva o sprostredkovaní je základom úspešného predaja. Bez nej sa nemáte o čo konkrétne oprieť pri prípadných nezrovnalostiach, či opäť môžete vyvolať tlak na neoprávnené znižovanie Vašich benefitov a naopak zvyšovanie benefitov makléra.

A nakoniec ešte jedna rada:

Rada 5. : kedykoľvek potrebujete s niečím v procese predaja či kúpy nehnuteľností poradiť, neváhajte nás kontaktovať. Snažíme sa uspokojiť všetky potreby našich klientov v oblasti nehnuteľností!


Miroslav Švehla, konateľ RK RE/MAX NaMax

namax@re-max.sk, 0908 513 793