Je provízia realitnej kancelárie tým najdôležitejším kritériom pri jej výbere?

29.11.2018

Keď predávajúci osloví realitnú kanceláriu, alebo je realitnou kanceláriou oslovený s ponukou spolupráce pri predaji, vo väčšine prípadov ho zaujíma len informácia, koľko ho táto služba bude stáť.

Je však táto informácia tou najdôležitejšou?

Výška provízie za služby realitnej kancelárie sa môže líšiť na základe obsahu vykonávaných služieb a ich kvality. Mnohokrát však výška provízie nebýva úmerná vykonávaným službám, a preto je vhodné realitnú kanceláriu si tak trochu, ako sa hovorí "preklepnúť". Na začiatok úplne stačí pozrieť si ponuky realitnej kancelárie alebo konkrétneho makléra. Kvalitu foto-prezentácie, textovej časti inzertnej ponuky, prehľad zrealizovaných zákazoch, množstvo aktívnych ponúk, referencie makléra (resp. kancelárie) a.i.

Pri množstve aktívnych ponúk, by som na chvíľočku zastavil. Častokrát sa predávajúci mylne domnievajú, že množstvo inzertných ponúk odzrkadľuje úspešnosť a kvalitu realitnej kancelárie. Skúste sa nad tým len na chvíľočku zamyslieť.

Môže jeden maklér kvalitne zabezpečovať služby klientovi, ak má v ponuke 30 a viac nehnuteľností? Dokáže mať maklér vôbec prehľad a okamžité informácie ku všetkým týmto nehnuteľnostiam tak, aby ich dokázal záujemcovi ihneď a kvalitne podať? Je možné prijímať nové ponuky, kvalitne spracovať ich prezentáciu, komunikovať so záujemcami, vykonávať obhliadky, podávať majiteľovi informácie o predchádzajúcom priebehu, zabezpečovať služby spojené s prevodom vlastníctva u realizovaných predajov a popri tom všetkom sa vzdelávať a oboznamovať sa s novinkami a zákonmi v oblasti spojenej s predajom nehnuteľností? A v neposlednom rade, je vôbec to množstvo inzertných ponúk v jeho ponuke reálne k predaju? Alebo sa mohlo stať, že majiteľ nehnuteľnosti ponuku predaja stiahol, predal sám, prípadne ju predala iná, úspešnejšia realitná kancelária a on o tom nemá žiadnu informáciu?

Na jednoduchú otázku: "Prečo má tých nehnuteľností toľko v ponuke?" existuje jednoduchá odpoveď: "Pretože ich nepredal!".

To všetko si môžete overiť pri jednoduchom telefonickom kontakte s realitnou kanceláriou (maklérom), prípadne osobným stretnutím. Preveriť si serióznosť realitnej kancelárie Vám môže zabrať hodinu Vášho času, ale môže ušetriť množstvo ďalších starostí a mesiacov pri neúspešnom predaji Vašej nehnuteľnosti.

Ak sa aj napriek tomu rozhodnete realizovať predaj cez "lacnejšiu" realitnú kanceláriu a nehnuteľnosť časom aj predáte, neznamená to, že ste ušetrili.

Z vlastnej skúsenosti:

Majiteľ nehnuteľnosti sa rozhodol pri predaji nevyužiť moje služby aj napriek tomu, že som ho oslovil s ponukou dopytujúceho záujemcu po podobnej nehnuteľnosti. Pridelil predaj "lacnejšej" realitnej kancelárii. Nehnuteľnosť bola neúspešne predávaná asi ½ roka. Na to sa majiteľ rozhodol zmeniť sprostredkovateľa, no znovu sa rozhodol pre iného, "lacnejšieho" sprostredkovateľa. V druhom prípade sa nehnuteľnosť aj predala. Celý predchádzajúci proces trval asi 9 mesiacov, čo samozrejme majiteľa stálo aj ďalšie mesačné poplatky spojené s užívaním a údržbou nehnuteľnosti.
Avšak stalo sa, že tá istá nehnuteľnosť sa len o pár mesiacov dostala znovu do predaja, ale v tomto prípade sa nový majiteľ rozhodol využiť moje služby a to aj na základe predchádzajúcich skúseností so mnou (nebola to prvá nehnuteľnosť, ktorú som mu predal). Vyhľadanie záujemcu trvalo od spracovania ponuky len 3 týždne. Nasledoval proces vybavenia financovania a následný prevod vlastníctva, samozrejme s riadnym odovzdaním nehnuteľnosti na základe odovzdávacieho protokolu a s asistenciou pri prehlásení energií na nového majiteľa.

Pointa?

Odmena našej kancelárie bola síce o 500,- € vyššia, ale majiteľ predal nehnuteľnosť o 5.000,-€ viac ako ju kúpil a celý proces predaja trval len 8 týždňov (9 aj s popredajnými službami). Napriek pokusom o zníženie predajnej ceny zo strany záujemcov, bola maklérom obhájená správna predajná cena. Pomyslíte si, že nový majiteľ kúpil nehnuteľnosť draho? Nie. Kúpil ju za správnu cenu a bol jedným z viacerých záujemcov o kúpu tejto konkrétnej nehnuteľnosti. Kúpil nehnuteľnosť za cenu, ktorá bola správne nastavená hneď na začiatku spolupráce s predávajúcim. V konečnom dôsledku to bolo potvrdené aj následne vyhotoveným znaleckým posudkom.Stále si myslíte, že je vhodné šetriť na kvalite sprostredkovateľských služieb pri predaji Vašej nehnuteľnosti?

Ak si myslíte, že profesionáli sú drahí, tak si skúste objednať amatéra!

zdroj: facebook Marián Bielik - Nehnuteľnosti