Ja som Vás už upozorňoval...    A nie som rád, že som sa nemýlil...

30.03.2020

Ako hovorí český klasik, "Pane učiteli, je čas...", tak ten čas prichádza...

Ak ste rozmýšľali nad tým, či predať, či už je vrchol rastu za nami, alebo sa ešte oplatí nehnuteľnosť "podržať", všetko nasvedčuje tomu, že prišiel správny čas... A možno nebude trvať dlho, kým to pôjde za dobré ceny...

Fakty:

 • máme prvé prepočty o predpokladanom vývoji ekonomiky na Slovensku, ten ukazuje pre tento rok zatiaľ viac ako -6%...;
 • prvé banky začínajú zvyšovať úrokové sadzby na hypotekárnych úrokoch (napr. UniCredit Bank, pri 5 ročnom fixe z 0,89% na 1,59%, čo pre predstavivosť znamená pri 30 ročnom úvere vo výške 70.000,- € nárast mesačnej splátky z 221,- € na 245,- € a samozrejme najmä jeho väčšiu nedostupnosť);
 • predpoklady vlády o náraste nezamestnanosti a problémoch eurozóny.

Riešenie:

 • ak si chcete hypotékou splácanú nehnuteľnosť aj naďalej výhodne financovať, tak predĺžte fixáciu, môj odhad je, že sa to oplatí najmä tomu, komu konči fixácia v najbližšom roku, možno dvoch. Refinancovanie kľudne aj v inej banke s fixáciou na 3 až 5 rokov považujem za dobré riešenie;
 • ak vlastníte investičné nehnuteľnosti, počítajte s postupným poklesom výnosnosti, najmä pre predpokladaný pokles cien prenájmov;
 • nehnuteľnosti, ktoré vyslovene nevyužívate, odporúčam dať na trh čím skôr, prípadne využiť s finančným prínosom, ktorý vykryje aspoň minimálne udržiavacie náklady (daň, amortizácia, energie, poplatky);
 • ak ste s platbou hypotéky "na hrane" a cítite tlak na Vaše príjmy, odporúčam hľadať riešenie čím skôr, využitie záložných zdrojov na umorenie časti hypotekárneho úveru, prípadne aj predaj nehnuteľnosti s následnou kúpou finančne menej náročnej nehnuteľnosti môže byť riešením.

Odporučenie:

 • nepodliehajte panike. Stále môžete byť v tejto situácii "víťazom" Vy. Vypočujte si tých, ktorí sa venujú nehnuteľnostiam vo Vašom regióne profesionálne. Teraz budú skúsenosti a znalosť trhu, procesov pri predaji nehnuteľnosti a kontakty výnimočne dôležité, nie je čas na metódu skúška - omyl - strata.

V našej realitnej kancelárii sú rady aj v tomto období ZADARMO, tak sa nebojte opýtať sa!

Naše e-maily sú trvalo funkčné, ak by sme mali obsadený telefón, alebo Vám nezdvihli, určite sa Vám ozveme naspäť (pokiaľ nebudete volať z utajeného čísla).

Toto urobte:

 • pokiaľ chcete riešiť refinancovanie, alebo novú hypotéku, stačí zadať pár základných údajov na linku nižšie, ozve sa Vám naša finančná poradkyňa a skutočne odborne preberie s Vami aké sú možnosti

           link hypo: https://rem.ax/HYPOPLUSponuka 

 • ak chcete s nami čokoľvek, čo sa týka nehnuteľností, konzultovať (vrátane financovania), píšte nám, telefonujte, Vašu situáciu zhodnotíme a odporučíme ideálne riešenie.

Bonus pre všetkých, ktorí chcú predávať, pretože v týchto časoch si musíme pomáhať a naša kancelária, naši makléri cítia zodpovednosť:

 • od teraz až do odvolania, pre všetkých majiteľov, ktorí chcú predávať nehnuteľnosť, ponúkame vyhotovenie profesionálnej fotodokumentácie vhodnej do inzercie nehnuteľností zdarma (10 až max. 20 fotografií, podľa typu nehnuteľnosti). Bez ohľadu na to, či predávate cez nás alebo predávate ako samopredajcovia.

Naša kancelária na Malinovského 16 v Novom Meste nad Váhom je z rozhodnutia Vlády SR uzatvorená pre verejnosť do odvolania.

Naša činnosť však v zmysle všetkých právnych predpisov a nariadení pokračuje online, telefonicky, počas osobných stretnutí mimo kancelárie za dodržania prísnych hygienických štandardov.

Používame ochranné rúška, rukavice, dezinfekčné prostriedky. Pre osobné stretnutie máme toto všetko pripravené aj pre Vás.

Záleží nám na zdraví Vašom, aj na "zdraví" Vašich nehnuteľností.

Doprajte aj Vašej nehnuteľnosti a Vašim financiám tú najlepšiu ochranu!


Miroslav Švehla, konateľ RE/MAX NaMax, 0908 513 793, namax@re-max.sk