Dom či byt? To je otázka...

11.07.2018

AK RIEŠITE DILEMU BYT ČI DOM...

Bývanie v byte alebo v rodinnom dome - aj Vy ste sa zamýšľali ktorým smerom sa pri riešení bývania vybrať? Možno Vám pomôže moja malá úvaha, odrážajúca stav realitného trhu v oblasti Nové Mesto nad Váhom a okolie.

Vlastniť byt alebo dom vytvára na vlastníka odlišné nároky, aj keď starať sa treba rovnako o jeden aj druhý typ nehnuteľnosti. V bytovom dome zdanlivo udržiavate a zveľaďujete iba plochu bytu, ale tak trochu skryté sú náklady na údržbu a obnovu spoločných priestorov. O to sa stará správca bytového domu, no jeho "nadriadeným" je spoločenstvo vlastníkov bytov. To prijíma svoje rozhodnutia kolektívne a Vaše predstavy o spôsobe údržby či obnovy sa budú musieť prispôsobiť väčšine vlastníkov. Pri starostlivosti o vlastný dom je rozhodovanie iba na Vás. Náklady na údržbu či obnovu v bytovom dome sa riešia spoločne tvorbou fondu opráv, opatrný treba byť pri výbere bytu v staršom bytovom dome, kde sa ide napríklad sanovať plochá strecha, zateplenie fasády, výmena stupačiek či rekonštrukcia výťahu, na takéto rozsiahle zásahy si väčšinou spoločenstvo berie úver, ktorého splátky sa premietnu do zálohových platieb a tie Vás môžu často nepríjemne prekvapiť. Pri vlastnom dome riešite opravy a údržbu sami, buď svojpomocne, alebo objednaním externe. O ich rozsahu rozhodujete Vy sami, podľa Vašich predstáv, aj keď dom si niekedy "vypýta" od Vás financie aj napriek Vašim predstavám. To sa však môže udiať aj v bytovom dome.

Nadobúdacie náklady: možno Vás prekvapí, že najdrahšie Vás vyjde meter štvorcový plochy bytu, samozrejme k bytom prislúcha aj podiel na spoločných priestoroch a ich cenu, rovnako ako aj u iných nehnuteľností, ovplyvňuje lokalita. Tá je u bytových domov v Novom Meste nad Váhom, vzhľadom k veľkosti mesta, vždy blízka centru, službám, školám a podobne. Lokalita je dôležitý aspekt aj pri cene rodinného domu, uvedomíte si to, ak sa pozriete na cenu výstavby napríklad bungalovu s plochou porovnateľnou s plochou väčšieho bytu, ktorá je nižšia ako cena uvedeného bytu. Každopádne sa však dá nájsť výborná lokalita na výstavbu v okolí Nového Mesta nad Váhom s výbornou dostupnosťou. Zároveň by ste získali aj benefity bývania na vidieku a samozrejme pozemok, ktorý patrí iba Vám. Väčšinou by ste však museli na výstavbu čakať, vybavovať povolenie stavby, nesťahovali by ste sa "do hotového". Zaujímavou alternatívou pre bývanie v dome sa môže javiť bývanie v staršom dome, ktorý je vhodný na okamžité bývanie a postupne by ste si ho mohli upraviť, prerobiť "na svoj obraz". Na trhu sú v okolitých obciach niektoré zaujímavé nehnuteľnosti s prijateľnými cenami, vhodné práve na takýto typ zabezpečenia vlastného bývania.

Dopravná dostupnosť: osobne nevidím žiadnu prekážku v dopravnej dostupnosti akéhokoľvek typu bývania v NMnV, alebo okolitých obciach. Blízke vzdialenosti, cestná infraštruktúra, pravidelná autobusová doprava, či dopravné služby firiem pre zamestnancov pôsobiacich v oblasti stierajú rozdiely či bývate priamo v meste, alebo v okolí.

Infraštruktúra: aj tu sa už stierajú rozdiely medzi mestom a vidiekom. Dostupnosť vodovodu či kanalizácie je aj v obciach v okolí stále častejšia, rovnako je zabezpečená distribúcia plynu, signál mobilných operátorov. Školy, škôlky, obvodného lekára, poštu, obchod s potravinami, stavebninami, kultúru, šport, to všetko na vidieku nechýba.

Nech už sa rozhodnete akokoľvek, v našej ponuke si dokážete vybrať z viacerých typov nehnuteľností. Prajeme Vám šťastnú ruku pri ich výbere, radi Vám pri tom pomôžeme! www.re-max.sk/namax

Miroslav Švehla, majiteľ RK RE/MAX Namax, miroslav.svehla@re-max.sk, 0908/513 793