Chystáte sa predať svoju nehnuteľnosť? Tu je zopár čísiel, aby ste sa zorientovali...

18.11.2020

Uplynula väčšia časť tohto roka a tak sa nám už začínajú črtať prvé čísla, ktoré by mohli zaujímať tých, ktorí sa rozhodli PREDAŤ svoju nehnuteľnosť.

Po krátkom pribrzdení trhu počas prvej vlny koronakrízy, ktoré bolo zapríčinené opatreniami v boji proti vírusu, sa trh s nehnuteľnosťami vrátil k trendom z predošlých období.

Mierne sa znížili ceny za prenájom bytov, spôsobil to najmä nižší dopyt. Niektoré byty, ktoré majitelia mali ako investíciu a pôvodne ich prenajímali, zmenili svojich majiteľov. Stále existuje dopyt po bývaní, jeho potreba nie je naplnená výstavbou, ani voľnými bytmi na sekundárnom trhu. Po dočasnom sprísnení podmienok na poskytnutie hypoték sa tieto postupne uvoľňujú, naďalej klesajú úrokové sadzby, obmedzením stále u niektorých bánk ostáva zdroj príjmu a individuálne hodnotenie žiadateľov.

Priemerná realizovaná cena metra štvorcového v byte sa mierne zdvihla na hodnotu 1.161,- € (hodnota za všetky cez nás predané byty, bez ohľadu na ich veľkosť, stav a lokalitu). Čas medzi nabratím bytu do ponuky a rezerváciou kupujúcim ostal na úrovni cca 26 dní, čas medzi nabratím do ponuky a predajom sa predĺžil z 56 na cca 60 dní, čo odráža sťažené podmienky v prístupe k niektorým službám, či už bánk, alebo katastra.

Ku koncu októbra sme v kancelárii urobili presne rovnaký počet obchodov, ako v rovnakom období roku 2019, pričom stúpol počet predajov a klesol počet zrealizovaných prenájmov, tržby narástli v jednotkách percent. Vzhľadom k situácii zo začiatku pandémie to považujem za veľmi dobrý výsledok a predpokladám ku koncu roka prekročenie čísiel z roka 2019.

Pokiaľ sa chcete poradiť, ako PREDAŤ SVOJU NEHNUTEĽNOSŤ čo najvýhodnejšie, radi Vám poradíme. Naďalej trvá ponuka na bezplatné vytvorenie foto pre Vašu súkromnú inzerciu, pokiaľ sa chystáte predávať svoju nehnuteľnosť sami.

Dáta uvedené v tomto článku sa týkajú trhu nehnuteľností v okrese Nové Mesto nad Váhom, zrealizovaných našou RK RE/MAX NaMax.

Miroslav Švehla, konateľ, 0908 513 793