PREDSTAVUJEME Vám Petra Kožucha, certifikovaného partnera predaja 2.stupňa

17.12.2019

Peter Kožuch je realitný maklér kancelárie RE/MAX NaMax v Novom Meste nad Váhom. Vyrastal a býval v tomto meste, a po skončení strednej školy odišiel pracovať do zahraničia prevažne ako tréner koní. Pôsobil v krajinách ako Rakúsko, Nemecko, Maďarsko, Belgicko, Taliansko a Španielsko. S predajom a obchodovaním mal skúsenosti v predchádzajúcom zamestnaní, pričom po návrate na Slovensko presedlal z predaja koní na predaj nehnuteľností.  

Prečo si začal pracovať v oblasti realít?

Vždy som chcel pracovať v oblasti realít, po strednej škole som cestoval a pracoval rôzne po Európe, a keď som sa vrátil na Slovensko a založil si rodinu, povedal som si, že teraz je správny čas s tým začať. Táto práca je veľmi rôznorodá a dáva mi možnosť si rozvrhnúť pracovný čas tak, aby som sa mohol venovať aj rodine.

Čo považuješ za svoju najsilnejšiu stránku ako realitný maklér?

Za svoju najsilnejšiu stránku považujem komunikatívnosť.

Čo je podľa Teba najväčší problém súčasného realitného trhu?

Aktuálny najväčší problém realitného trhu, ktorý vnímam z lokálneho hľadiska v Novom Meste nad Váhom a okolí je ten, že dopyt stále narastá, čo je síce pozitívne na jednej strane, na strane druhej nie je dostatok nehnuteľností na predaj. Toto sa týka nehnuteľností na bývanie ako sú byty, domy. Čo sa týka priemyselných nehnuteľností ako výrobné skladové haly , pozemky, tu vnímam v tomto roku presný opak. Ponuka priemyselných nehnuteľností pribúda, dopyt však stagnuje. Ohľadne financovania nehnuteľností banky ponúkajú momentálne veľmi výhodné hypotekárne úvery s nízkymi úrokovými sadzbami. Na kúpu nehnuteľnosti banky poskytujú 80 až 90 percent z kúpnej ceny, čo sa však má zmeniť v budúcom roku, kedy budú banky poskytovať už iba 60 až 70 percent z ceny nehnuteľnosti.

Čo z Tvojej práce klienti najviac oceňujú?

Je to dosť individuálne, nakoľko každý klient má trochu iné nároky, iné požiadavky. Väčšina klientov najviac oceňuje, že s predajom nemajú žiadne starosti. Vybavíme za nich v podstate všetko od vykonávania obhliadok, úradných, právnych vecí tak, aby klienti mohli pristúpiť k podpisu kúpnych zmlúv. Väčšina klientov však najviac oceňuje rýchlosť, efektívnosť, správne nastavenie predajnej ceny a znalosť v danej problematike, ktorá sa prípad od prípadu líši podľa typu nehnuteľnosti a iných okolností.

Čo považuješ za svoj najväčší úspech v realitách?

Považujem zaň jeden konkrétny obchodný prípad, keď si jeden záujemca u mňa zarezervoval priemyselnú nehnuteľnosť, ktorej kúpa bola však podmienená predajom jeho pozemku. To som však netušil, kedže na otázku, ako bude financovať nehnuteľnosť odpovedal záujemca, že v hotovosti. Záujemca ma oboznámil s týmto problémom, až keď mu na poslednú chvíľu odskočil kupec od kúpy pozemku. Ocitli sme sa v situácii, že záujemca mal zložený rezervačný poplatok, o ktorý mohol prísť,  nakoľko kvôli nezdarenému predaju jeho pozemku nemal financie na kúpu nehnuteľnosti. Prišiel som s návrhom, že jeho pozemok naberiem do ponuky a rýchlo predám za čo najvyššiu sumu, aby nám predajná cena pozemku pokryla kúpnu cenu zarezervovanej nehnuteľnosti. Pozemok som nakoniec predal za reálnu trhovú cenu a peniaze získané z predaja, sme použili na kúpu zarezervovanej nehnuteľnosti. Bolo to dosť časovo aj procesovo náročné, nakoniec sa nám však podarilo uzavrieť oba obchody k maximálnej spokojnosti všetkých strán.

Venuješ sa popri práci realitného makléra aj nejakým záľubám?

Venujem sa rodine, v lete trávime čas kúpaním niekde pri vode, chodíme na chatu a na hríby. A naďalej sa stále aktívne venujem svojmu hobby, jazdeniu na koňoch a lyžovaniu.  


Ďakujem za rozhovor a prajem veľa pekných chvíľ strávených v kruhu rodiny 😊