OPÄŤ JE TU ČAS VYJSŤ S PRAVDOU VON... CHCETE VEDIEŤ NAŠE ČÍSLA ZA ROK 2019?

15.01.2020

Ako už býva u nás pravidlom, prinášame súhrn toho, čo sa udialo v predošlom roku, vrátane zopár čísiel.

Najprv všeobecne - s radosťou konštatujem rast v počte predaných aj prenajatých nehnuteľností, tým pádom sa zvýšila aj celková hodnota predaných nehnuteľností. Ceny predaných porovnateľných nehnuteľností sa zdvihli oproti roku 2018 iba veľmi mierne, očakávania predávajúcich podľa ponukových cien v inzercii sú príliš optimistické.

Stúpol počet nehnuteľností predaných bez hypotéky (z vlastných prostriedkov), je to ovplyvnené aj sťaženými podmienkami pri poskytovaní financovania a aj tým, že sme predali viac nehnuteľností určených na podnikanie pre firemných klientov. Napriek tomu sa nám darilo so spolupracujúcou spoločnosťou Finvia úspešne napĺňať finančné požiadavky klientov na financovanie kúpy nehnuteľnosti.

Trh dopytujúcich v našej oblasti pôsobenia je stále otvorený kúpe, je však už veľmi citlivý na cenu. Nehnuteľnosti ponúkané s nami nastavenou cenou a dobre nastavenými predajnými kanálmi, podporené našimi marketingovými nástrojmi sa predávajú v relatívne krátkom čase, pri nehnuteľnostiach s nadsadenými cenami sa už kupujúci do obchodu nehrnú, trh už teda neočakáva budúci rast. Ako hovorí poučka, akákoľvek marketingová stratégia, akákoľvek reklama tovar, v tomto prípade nehnuteľnosť, sa nepredá, pokiaľ ten tovar nemá adekvátnu cenu. Čo ma teší je to, že naše hodnotenia - odhady reálnych predajných cien sa stále viac blížia k skutočným realizovaným cenám, pohybujeme sa v odchýlke do cca +/- 3%.

Ceny našich služieb ostali na rovnakej úrovni ako v roku 2018. Omnoho vyššiu sumu ako v roku 2018 sme však investovali do online aj offline propagácie a reklamy. Zvýšila sa rozpoznateľnosť našej značky a miera odlíšenia sa od konkurencie.

Nakoniec, reálne čísla, tentokrát nielen percentuálne rasty, ale aj absolútne čísla (nehnuteľnosti fyzicky odovzdané novým majiteľom a nájomcom):

  • Počet predaných nehnuteľností: 2018 - 22, 2019 - 27, nárast cca 32%
  • Počet prenajatých nehnuteľností: 2018 - 5, 2019 - 13, nárast cca 160%
  • Hodnota predaných nehnuteľností: 2018 - 1.704.460,-€, 2019 - 2.268.148,-€, nárast cca 33%

Radi Vám poradíme, či už chcete nehnuteľnosť predávať alebo kupovať, bez ohľadu na to, či chcete spolupracovať s realitnou kanceláriou alebo chcete predávať/kupovať sami.

Miroslav Švehla, konateľ, 0908 513 793, namax@re-max.sk