Čítajte, kým to nezmažem!!!

20.10.2021

Prvýkrát zverejňujem, za koľko sa NAOZAJ predávajú byty v Novom Meste nad Váhom a koľko to trvá...

Iba nedávno sa objavil graf, aký je rozdiel, keď rast cien nehnuteľností sleduje NBS podľa ponukových cien na inzertných portáloch a na druhej strane Štatistický úrad SR, ktorý ich sleduje podľa SKUTOČNE zrealizovaných cien (podľa informácií z katastra).

Tento rozdiel môžem iba potvrdiť a pridám ako argument aj tabuľku s reálnymi údajmi z našej vlastnej cenovej mapy, ktorú tvoríme v internom systéme RE/MAX.

V červenom rámiku vidíte dva dátumy - prvý označuje deň, v ktorý sme byt nabrali do ponuky, druhý dátum je deň, v ktorý sme byt rezervovali pre kupujúceho. Vzťah medzi časom, ktorý boli byty v ponuke, a ponukovou cenou je zjavný - z 8 bytov sme dva (vyznačené žltým rámikom) predali za cenu nižšiu, ako bola ponuková cena (predávajúci trval, napriek nášmu odporúčaniu, aby sme byt ponúkali drahšie), pričom čas medzi nabratím do ponuky a rezervovaním bol 48 dní u jedného a u druhého dokonca 184 dní.

Ako dlho boli v ponuke byty, ktoré boli zrealizované za nami nastavenú cenu? 12, 12, 14, 59, 14 a 90 dní. Mení sa to teda priamo úmerne k ponukovej cene za meter štvorcový. V zelenom stĺpčeku vidíte, ako sa v čase mení reálna predajná cena za 1 meter štvorcový úžitkovej plochy.

Niektoré veci však v tabuľke nevidíte - napríklad koľko záujemcov absolvuje obhliadku bytu. Niekedy to boli až desiatky záujemcov. Pri cenách okolo 1.400,- €/m2 a viac je záujemcov podstatne menej, často jeden - dvaja. Aj preto sa čas predaja predlžuje, či je dokonca potrebné znížiť predajnú cenu.

Aj preto ODPORÚČAME majiteľom ponúkať byty za ceny čo najviac blízke reálnym realizovaným cenám.

Jediným, kto rozhoduje o skutočnej cene za ktorú sa byt predá, je totiž kupujúci...

Túto tabuľku som zverejnil naozaj výnimočne, údaje z nášho systému sú jednou z najcennejších vecí, ktorú naša RK má!

Pokiaľ sa ale rozhodujete predať svoju nehnuteľnosť, radi Vám poradíme a pomôžeme. 


Miroslav Švehla, majiteľ a konateľ RK, +421 908 513 793